Finanse na medal

Oszczędzanie i pomnażanie kapitału

Aktualności

Ślad węglowy i jego wpływ na środowisko naturalne

Pojęcie śladu węglowego od wielu lat jest znane w kontekście ochrony środowiska. Dynamicznie rozwijający się przemysł nie pozostaje bez znaczenia dla naszej planety, dlatego poszukuje się rozwiązań, których celem jest zminimalizowanie skutków działania człowieka na środowiska naturalne. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest w pierwszej kolejności dokładne określenie skutków działania człowieka, zarówno jeśli chodzi o produkcję, jak i korzystanie z zasobów naturalnych.

Czym jest ślad węglowy?

Ślad węglowy określa emisję gazów cieplarnianych do atmosfery w wyniku działalności człowieka. Warto pamiętać, iż odnosi się ono nie tylko do działania przedsiębiorstw produkcyjnych, ale również do innych działań. Ślad węglowy to również pozostałość używania samochodów czy samolotów, a także korzystanie z zasobów naturalnych.

W przypadku, gdy mowa o działaniu przedsiębiorstw, pojęcie śladu węglowego rozumiane jest jako ilość dwutlenku węgla, jaką emituje ono w całym cyklu istnienia do atmosfery. W celu ułatwienia wyliczeń, stosuje się odpowiednie wzory, a ilość dwutlenku węgla przedstawiana jest jako ekwiwalent na jednostkę produkcyjną. Jeżeli zaś mowa o korzystaniu z dóbr naturalnych, określa się szybkość regeneracji w stosunku do zużycia.

Co daje określenie śladu węglowego?

Określenie śladu węglowego jest niezwykle istotne, jeśli chodzi o poszukiwanie rozwiązań korzystnych dla środowiska. Pozwala bowiem stwierdzić, które czynniki wymagają zmian i zastosowania odpowiednich rozwiązań w celu minimalizowania ich wpływu na środowisko. Co więcej, coraz częściej pojawiają się przepisy, które jasno określają normy śladu węglowego dla poszczególnych przedsiębiorstw czy nawet zadań. Ich przekroczenie może wiązać się z dodatkowymi opłatami, co dla przedsiębiorstwa jest niezbyt opłacalne. Znacznie bardziej wówczas opłaca się wdrożyć odpowiednie rozwiązania, co nie tylko pozwoli uniknąć kar ale również sprawić, że produkcja będzie znacznie bardziej przyjazna dla środowiska.

Świadomość wśród odbiorców

Mierzenie śladu węglowego, jak również poszukiwanie rozwiązań, które mają na celu jego minimalizowanie, to nie tylko kwestia przepisów i wymogów. Okazuje się bowiem, iż coraz częściej odbiorcy końcowi, czyli konsumenci decydują się na wybór produktów tych firm, które pod tym względem wykazują dbałość o środowisko. Często produkty przedsiębiorstw, które wykazują mniejszy ślad węglowy cieszą się dużym zainteresowaniem, nawet jeśli ich cena jest nieco wyższa. Konsumenci jednak świadomie je wybierają, zdając sobie sprawę z tego, jakie korzyści dla środowiska naturalnego są z tym związane.

Można również zauważyć, że z każdym rokiem coraz więcej firm wprowadza rozwiązania, mające na celu zmniejszanie śladu węglowego. Grupa Górażdże to jedna z firm, którym dbałość o środowisko naturalne jest bliska. Na stronie https://www.forbes.pl/biznes/gorazdze-cement-sa-na-drodze-do-neutralnosci-klimatycznej/dmbzm62 można zapoznać się z wdrażanymi przez grupę rozwiązaniami, których celem jest właśnie zmniejszanie śladu węglowego i tym samym niekorzystnego wpływu ich działalności na środowisko naturalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *