Trudy finansowe osób prywatnych często wynikają z niespodziewanych wydatków, niskich dochodów lub złego zarządzania budżetem. Rosnące koszty życia, zadłużenie i brak zabezpieczeń finansowych mogą prowadzić do stresu i problemów zdrowotnych. Dlatego oszczędzanie jest kluczowe, ponieważ pozwala na tworzenie poduszki finansowej, zabezpieczenie przyszłości oraz większą stabilność i spokój ducha w sytuacjach kryzysowych. Regularne odkładanie nawet niewielkich kwot może znacząco poprawić kondycję finansową i zapobiec trudnościom w przyszłości.
Oszczędzanie w liczbach – wyniki badań społecznych
Według badania “Barometr oszczędności 2023” przeprowadzonych przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów w listopadzie 2023 r. metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 1007 Polaków w wieku 18-74 lata większość Polaków posiada odłożone oszczędności, jednak duży odsetek rodaków nie dysponuje zapasem środków finansowych na tak zwaną czarną godzinę. Wśród respondentów około 78% przyznało, że posiada oszczędności, oznacza to, że około co piąty Polak nie posiada żadnych oszczędności. Wśród ok. 78% posiadających oszczędności możemy wyróżnić deklarujących:
- posiadanie oszczędności do 5 tysięcy polskich złotych (ok. 24.3% wszystkich ankietowanych)
- posiadanie oszczędności powyżej 5 tysięcy polskich złotych, ale nie więcej niż 20 tysięcy polskich złotych (ok. 17.4% wszystkich ankietowanych)
- posiadanie oszczędności powyżej 20 tysięcy polskich złotych (ok. 23.2% wszystkich ankietowanych)
- posiadanie oszczędności bez podania przedziału kwotowego (ok. 13.2% wszystkich ankietowanych).
Oszczędzanie nie dla każdego
Z przeprowadzonego badania wynika, że około co piąty ankietowany nie posiada żadnych oszczędności. Wiele osób może nie posiadać przychodów pozwalających na regularne odkładanie pieniędzy przez co osoby mierzące się z planowanymi, regularnymi wydatkami nieprzekraczającymi zarobków czy też nagłymi wydatkami przy niewielkich oszczędnościach mogą mieć poważne trudności ze zgromadzeniem odłożonych funduszy w postaci oszczędności. Gdy chcemy gromadzić oszczędności, należy tak zoptymalizować swoje wydatki i zarobki, aby te drugie przewyższały te pierwsze.
Obraz Satheesh Sankaran z Pixabay