Finanse na medal

Oszczędzanie i pomnażanie kapitału

Oszczędzanie

Czy warto i po co oszczędzać?

Oszczędzanie to z pewnością sztuka wyrzeczeń. Nie każdy ma tę umiejętność, ale także odpowiednio duże zasoby, aby skutecznie na początku swojej kariery zawodowej, zacząć oszczędzać. W dodatku, jeśli chodzi o to, jaki styl życia preferujemy, to raczej idziemy w drugą stronę. A mianowicie, zamiast na coś zbierać, czyli zaoszczędzić i to kupić. Wybieramy łatwiejszą drogę, czyli kredyt, albo debet w koncie i kupujemy od razu. Takie działanie, może jednak mieć dla nas zgubne skutki. Bo po pierwsze nie uczymy się odczekiwać, aż będziemy pewni, że to co chcemy kupić, jest nam naprawdę niezbędne do życia. A po drugie, od każdego kredytu są jakieś opłaty dodatkowe, ot chociażby w postaci odsetek. I to właśnie powoduje dla nas dodatkowe koszty, inaczej mówią biorąc na coś kredyt płacimy za taką rzecz więcej.

Jak więc podejść mądrze do oszczędzania?

Tak naprawdę bez względu na wysokość zarobków, powinno się dzielić swoje zasoby finansowe na kilka elementów. Mogą to być słoiki, albo oddzielne koperty. Jednak w dobie pieniądza cyfrowego, niektórzy tworzą sobie 6 kont. I tam przechowują, potrzebne i wyliczone procentowo kwoty. I tak, minimum jakie powinno się przyjąć to 10% każdej wypłaty, powinno stanowić minimum do oszczędzenia. A z czasem, kiedy stanie się to nawykiem, może to być nawet więcej. W skali procentowej na przykład 20%, a jeśli już dość dużo się zarabia, to nawet 50%. Wtedy bez żadnego problemu można pokryć wszystkie, swoje miesięczne wydatki.

Ważne i najważniejsze

Tak naprawdę, pieniądze, które się oszczędza, mają za zadanie być nam pomocne na wszelki wypadek. Ale można je także pomnażać, inwestując. Jednak jest też coś niezwykle istotnego, w tym, aby inwestować w jak najbardziej bezpieczne aktywa. Z drugiej strony każda inwestycja jest obarczona pewnym ryzykiem. I czasem lepiej jest mieć tylko zaoszczędzone pieniądze, niż je stracić na nietrafionej inwestycji. Najważniejsze to na samym początku stworzyć sobie plan oszczędzania i regularnie się go trzymać. Klucz to trzymać się zasad, które samemu się sobie narzuciło. W budżecie miesięcznym powinna też być kwota, przeznaczona na rozrywkę.

1 KOMENTARZ

  1. Planując wydatki należy poważnie podchodzić do wszystkich sfer życia. Jeśli zapomnimy choćby o środkach czystości to już ta kwota wydatków się zmienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *